Hoppa till innehåll

Nyheter

Kommande

Kategorier

Vallejo Squidmar Color: 228 - Corrupted Emerald (18ml)

Corrupted Emerald är en mörk, mättad smaragdrön akrylfärg (18 ml) från Vallejo och Squidmar Miniatures. Utvecklad från grunden för hög pigmentering och utmärkt täckförmåga. Perfekt för djupa skuggor på gröna ytor, korrumperade kristaller, skogsrustningar och elaka detaljer.


Tillverkare: Vallejo
Referens: 74228

Squidmar Color: Corrupted Emerald (74.228)

Corrupted Emerald är en mörk, djup och mättad smaragdrön nyans i färgserien Squidmar Color, framtagen i ett nära samarbete mellan färgtillverkaren Vallejo och svenska Squidmar Miniatures.

Färgen är utvecklad från grunden för att ge ett intensivt och olycksbådande djup som ger karaktär åt både mörka och magiska element på dina miniatyrer. Den fungerar utmärkt som den ultimata skuggtonen för klara gröna nyanser som Gemstone, men står lika stadigt som en basfärg för korrumperade kristaller, mörka skogskåpor, ormskin och elaka varelser. Formulan har hög pigmentmättnad och utmärkt täckförmåga, vilket gör det enkelt att arbeta med tunna skikt för mjuka och kontrollerade övergångar.

Färgen levereras i en praktisk 18 ml droppflaska som gör det enkelt att dosera exakta mängder på målarpaletten.

Användningsområden och blandning:

Använd Corrupted Emerald som djupaste bas eller för kontrastrik skuggning på gröna ytor. Den kan blandas med svarta eller mörkblå nyanser för maximalt skuggdjup, och byggas upp mot belysta punkter genom att stegvis blanda in Gemstone, Spearmint eller Snow Storm för krispiga, lysande högdagrar.

49 kr
Preliminärt november 2026
Priset som är satt på produkten är preliminärt och kan komma att ändras.