Blood on the Clocktower: Introduktionsspel Förmiddag - Söndag 14 Juni 10:30 (Skickas ej)
Obs! Notera att detta är ett event i vår spellokal.
Vänligen
notera att detta är en eventbiljett för event som äger rum i våra
lokaler i Stockholm. Förbokning av eventbiljetter skall alltid
kortbetalas för att underlätta vår hantering. Biljett som köps på plats
på eventdagen går bra att betala i vår butikskassa.
Du kan avboka
din biljett upp till 24 h innan eventet äger rum för att få din biljett
återbetald, detta gör du genom att maila eller ringa vår kundtjänst.
Icke nyttjad biljett återbetalas ej och du kan då heller inte ta del av
eventuella artiklar eller promos från eventet
En snabbare genomgång av er spelledare, vår nya barchef Jens, kommer ske på plats men lite tidigare kunskap underlättas.
Mer information om spelet:
Blood on the Clocktower är ett bluffspel för 5 till 20 spelare som påminner om det klassiska spelet "mafia". Här delas spelare upp i lagen "Good vs Evil" och leds av en berättare som styr händelseförloppet och fattar beslut. Målet är att identifiera och avrätta demonerna innan de blir fler än de som bor i staden.
Spelet består av två faser:
Under dagfasen umgås spelarna öppet och viskar privat för att utbyta information eller sprida lögner. Dagen kulminerar i att en spelare avrättas om en majoritet misstänker att personen är ond.
Under nattfasen sluter spelarna ögonen och väcks en i taget av berättaren för att samla information, sabotera eller döda andra spelare.
Här är en länk till en "learn to play" video som rekommenderas: https://www.youtube.com/watch?v=M-aZP47Nm9g
Det går bra att beställa den via postorder,
men internleveransen till vårt postorderlager kan ta upp till två arbetsdagar.
Ett av skandinaviens bredaste spelutbud med över 60.000 olika artiklar i lager
Fraktfritt inom Sverige från 1000kr
Spelrum med över 100 sittplatser och aktiviteter varje kväll