Hoppa till innehåll

Nyheter

Kommande

Kategorier

Black Thunder Australian truk 1:24

Byggsats i skala 1:24 av den specialanpassade australiensiska tunglastbilen Black Thunder. Längd 34 cm. Innehåller kromade delar och gummidäck. Lim och färg medföljer ej.
Tillverkare: Italeri
Referens: ITA-90727

Maffig och avancerad plastbyggsats i skala 1:24 föreställande "Black Thunder", en specialbyggd australiensisk tunglastbil baserad på klassiska Mack Superliner. Mack Superliner rönte stor framgång i Australien under 1970- och 1980-talen, där åkare och verkstäder ofta skräddarsydde fordonen med aggressiva avgassystem, unika lackeringar och kraftfulla modifieringar för show- och träffsammanhang.

Byggsatsen ger en färdig modell med en längd på 34 cm. Den innehåller rikligt med kromade plastdetaljer, däck i äkta gummi samt ett nytt dekalark med den iögonfallande blanksvarta dekoren och grafiken.

Ett enastående byggprojekt för erfarna modellbyggare som fascineras av tunga maffiga lastbilar, klassisk amerikansk/australiensisk fordonskultur och unika showbyggen.

Egenskaper och specifikationer:

  • Tillverkarland: USA / Australien (Amerikansk grundmodell anpassad för australiensisk marknad)

  • Tidsperiod: 1970- och 1980-tal

  • Skala: 1:24

  • Produktserie: Italeri Trucks

  • Svårighetsgrad: 5 av 5 (Erfaren / Avancerad)

  • Material: Plast och gummi

  • Mått (färdigbyggd): Längd 34,0 cm

  • Lådstorlek: 44,0 × 27,0 × 10,5 cm

  • Specialdetaljer: Kromade delar och gummidäck

  • Innehåll: Plastbyggsats, nytt dekalark, gummidäck och monteringsanvisning

Obs! Kräver plastlim och modellfärg för montering och målning (medföljer ej).

749 kr
Slutsåld